COD

http://img839.imageshack.us/img839/1854/31141.gif

» Preview

Nejzajímavější a nejdůležitější částí z prvního preview hry

Call of Duty 4 se do historie zapsalo jako hra s šokujícími dramatickými momenty, které posunuly hranice interaktivního prožitku. Jaderný výbuch, veřejná poprava sledovaná z pohledu vlastních očí – Modern Warfare prokázalo, že tyto momenty mohou být vynikající.

Integrace silného příběhu se jistě dočkáme i v tomto pokračování. Ačkoli Modern Warfare 2 sdílí základní koncept, je nefér předpokládat, že půjde pouze o nový obsah nalepený do staré hry. „Diskutovali jsme o levelovaní v singleplayeru a o úpravách postavy a ostatních věcech z multiplayeru, ale přestože by to byla zábava, tak by to rušilo příběh , který by tak hráče nevtáhnul“ poznamenal West.

Vývojový cyklus Infinity Ward zahrnuje množství nových nápadů – a samozřejmě i jejich odkládání, protože nezapadají do zážitku, který se vývojáři snaží vytvořit. „Doufám, že až budeme hotovi, lidé budou mít pocit, že vše do sebe zapadá a bude to působit jako evoluce,“ říká West. „Někdy musíme hráče až oklamat, aby nové věci nevypadaly příliš revolučně, protože by se mohli bát.“

V jedné z misí naši hrdinové útočí na nepřátelskou základnu na vrcholu zmrzlé hory – dobře známá situace pro FPS hráče. Fakt, jakou cestou se mise hraje, ilustruje způsob práce Infinity Ward. MacTavish – postava z prvního Modern Warfare, který teď hraje roli NPC, pošle hráče vyhodit do vzduchu palivové zásoby základny, zatímco on hlídkuje termovizí. Při postupu misí si hráč může vybrat, zda odstraní motorizované hlídky nepřátel  – pokud je zabije teď, nemusí se s jimi zabývat později. Avšak to vyžaduje rychlé reflexy. „Hratelnost je široce otevřená a obsahuje mnoho různých cest. V rozmezí hranic vytyčených příběhem … prostě, každý dobrý příběh musí mít nějakou pevnou trasu.“

Modern Warfare 2 vtáhne hráče do děje jako letní blockbuster. Dvojka pokračuje v tom, v čem začala jednička – ve světě, který čelí strachu z zhoubné politické nestability v Rusku. Bezohlední nacionalisté chtějí získat smrtící zbraně. Ačkoliv je revolucionář Zakhaev mrtvý, díky jednotce kapitána Price se situace nezměnila. Nahradila ho nová tvář – Makarov, který toho, že jste v jedničce popravili Zakhaeva, využívá jako výmluvu. Přestože je Makarov vražedný psychopat s ohromnými ambicemi, je podporován zkorumpovanými nacionalisty a má pod kontrolou významnou základnu v Rusku.

Ačkoli Infinity Ward neodhaluje podrobnosti Makarova plánu, něco je údajně dost nebezpečné na to, aby se mezinárodní společenství rozhodlo povolat Task Force 141 k jeho zastavení. Dokonce ani TF 141 nemusí porozumět skutečné povaze hrozby.

Tato nejistota je zahrnuta v misi na vrcholu hory. Po vniknutí do perimetru základny a načasování výbušnin hráč uvidí něco zvláštního v jedné z budov – zhroucení několika satelitů z důvodu utajení základny. Pronikne do řídícího centra a stáhne důležité informace z ruského počítače, dokud MacTavish hlídkuje venku. Toho však překvapí hlas z megafonu, který ho žádá, aby se vzdal a přitom na něj míří tucty ruských vojáků. MacTavish řekne hráči, že má přejít na plán B. Na „tři“ – velitel se kryje, když hráč aktivuje výbušniny. Po výbuchu obklopují hráče nepřátelé na sněžných skútrech, po jejich likvidaci se sama ukazuje nová cesta pro útěk.

Na druhé straně ledovce hory se Task Force 141 zbavují svých pronásledovatelů skoro sebevražedným skokem přes ledovou propast.

Jak očekáváte od Infinity Ward, hráč má v ruce každou sekundu akce. Vždy ovládá svůj charakter  – při výstupu na ledovec, při pokládání náloží nebo při střílení po nepřátelích během jízdy na skútru. West říká: „Chceme hráče vtáhnout do těchto zajímavých situací a donutit je cítit to, co by osoba v reálné situaci cítila.“

Stejně jako v předchozích hrách Call of Duty, tak i Modern Warfare 2 zavede hráče na množství lokací. Daleko od mrazivých ruských hor Task Force 141 stopovala balistická data z jiné scény až k dealerům zbraní v Rio de Janeiru. Hráč se zaplete do přestřelky s milicí na cestě přes svah pokrytý zanedbávanými čtvrtmi. Slavná socha Ježíše Krista dohlíží, jak civilisté utíkají před vojáky.

Velkolepost map Modern Warfare 2 se neprojeví hned v levelu odehrávající se na ledovci. Nové technologie dávají vývojářům mnoho prostoru na hraní. Když se hráč přesouvá ke konkrétnímu cíli, může prozkoumávat celou mapu a vybrat si cestu k dosažení cíle. Hráč ví, že musí jít nahoru, ale level ho nevede na vrchol za ručičku tak moc jako dříve.

Dalším příkladem velikosti map je Afghánská poušť. Když Task Force 141 dostane další informaci o Makarovovu plánu, dostane se na přesné souřadnice. Ze začátku se zdá, že poušť je nekonečná, ale horizont ukrývá údolí. To je kompletně renderované, přestože druhá strana vypadá, že je země míli daleko. Mnoho vývojářů by předstíralo vzdálenost přilepenými detailními texturami na neviditelnou stěnu, aby navodili iluzi velkého údolí, ale to není styl Infinity Ward.

Zpátky v Rusku – zasnežené vesnice ukazují cit pro detail. West vtípkuje: „Jsem blázen do sněžných levelů“ a majestátní krása tohoto prostředí podtrhuje jeho názor. Mise, v níž je třeba zničit protivzdušnou obranu, se Task Force 141 prodírá zasněženým lesem (který je sám o sobě tak velký jako jednotlivé levely v současných hrách). Stopy, které se vrývají do zamrzlé krajiny pokryté sněhem, působí realisticky. Modern Warfare 2 má nejlepší efekty sněhu ze všech současných her. Zní to jako maličkost, ale společně napomáhají takové malé detaily k úžasným výsledkům.

Dvě věci byly na Call of Duty 4 často kritizovány: nekonečný respawn nepřátel a krátká hrací doba. První problém, a sice nekonečný respawn nepřátel, se vývojáři snaží odstranit a vědí, že nejde o dobrou vlastnost hry. Krátkost hry, ale víceméně brání. „Vývojářům jde v první řadě o to, aby si hráč zahrál dechberoucí hru, a nechtějí uměle natahovat příběh opakováním úseků hry a nátlaku hráče dělat pořád dokola totéž. Když chtějí hráči po dohrání pořád pokračovat, bereme to jako kompliment,“ říká West.

Pokud hledáte jednu věc, která odliší Modern Warfare 2 od svého předchůdce, Special Force mód je jasnou volbou. Tento mód uvádí coop do hry bez nutnosti úprav singleplayeru. Obsahuje speciální mapy, které jsou vytvořeny pro tento mód a půjde v nich o zlikvidování hrozby jako například v bonusové misi z jedničky. Infinity Ward pracují na nové komunitní stránce, ale nechtějí ji ještě odhalovat, stejně jako podrobnosti o multiplayeru.

Modern Warfare 2 může působit na povrchu jako Call of Duty 4, ale uvnitř, díky vylepšením, které Infinity Ward provedli, začne být zjevné, že jde o novou hru. Evoluce napjatých a dramatických momentů v singleplayeru nastaví laťku pro příběh v počítačových hrách ještě výše, než je doposud. Rozsáhlý coop mód Special Forces je reakcí na žádosti fanoušků. O multiplayeru ještě nechtěli lidé z IW prozradit více, ale jde o jedno z nejúspěšnějších herních studií a jejich nový projekt je, zdá se, připraven k dosažení vysokých očekávání i těch největších fanoušků.